Edukacija „KAKO BITI PODRŠKA I KAKO KOMUNICIRATI S DJETETOM ČIJI JE RODITELJ ONKOLOŠKI PACIJENT?“

Udruga „SVE za NJU!“, Centar za psihološku pomoć ženama oboljelim od raka, u suradnji s Hrvatskom psihološkom komorom poziva Vas na edukaciju „KAKO BITI PODRŠKA I KAKO KOMUNICIRATI S DJETETOM ČIJI JE RODITELJ ONKOLOŠKI PACIJENT?“

Tko: Udruga „SVE za NJU!“

Gdje: Prostor Udruge „SVE za NJU!“, Kneza Mislava 10, Zagreb

Termini edukacije: – 12.4. 2012. (četvrtak) 16:00-20:00 – 13.4. 2012. (petak) 16:00-20:00 – 14.4. 2012. (subota) 10:00-14:00 Prisustvovanje edukaciji će se bodovati sukadno Pravilniku o stručnom usavršavanju Hrvatske psihološke komore.

Sadržaj: Centar za psihološku pomoć ženama oboljelim od raka, provodi edukacijske aktivnosti za stručnjake – psihologe zaposlene u osnovnim i srednjim školama u svrhu povećanja njihovih kompetencija vezano uz pružanje psihološke podrške djeci čiji je odrasli član obitelji obolio od karcinoma.

Cilj edukacije je informirati stručnjake o psihološkim aspektima utjecaja bolesti na djecu, te načinima pružanja kratkoročne podrške obiteljima te dugoročne podrške djetetu koje je učenik škole, kao i senzibiliziranje djelatnika te stručne zajednice škole (pedagoga, socijalnih pedagoga i sl.) o navedenoj temi.

Struktura: Edukaciju čine jednokratni poludnevni susreti (radionice) s grupama psihologa zaposlenih u školama.

Trajanje pojedinog susreta je 4 puna sata. Veličina grupe je do 20 sudionika.

Provoditelj aktivnosti: Dušanka Kosanović, psihologinja

Sadržaj edukacije/Teme radionice: 1. Što je rak – dijagnoza, liječenje, posljedice i nuspojave 2. Shvaćanje i razumijevanje bolesti – razlika između odraslih i djece 3. Promjene koje bolest unosi u život obitelji – specifičnosti kancerogenih bolesti i suočavanje s bolesti i ishodima 4. Tugovanje kod djece i načini doživljavanja novonastale situacije; očekivane promjene u doživljavanju, emocionalnom i mentalnom svijetu djeteta, promjene u ponašanju 5. Uloga psihologa – kako pružiti adekvatnu podršku djetetu u procesu suočavanja s dijagnozom, tijekom niza neizvjesnosti i liječenja roditelja/odraslog člana obitelji (načini – kako razgovarati, kako postavljati pitanja, što reći o sebi, kako pomoći djetetu da izrazi emocije, priprema za posjet bolnici, koliko često se susretati s djetetom i trajanje susreta …) – podrška djetetu u suočavanju s gubitkom i u tugovanju (razgovor o smrti, nošenje s gubitkom roditelja) – osnaživanje djetetovog okruženja – razgovor s roditeljima/drugim članovima obitelji, prijateljima; razgovori s djelatnicima škole i upoznavanje s očekivanim reakcijama djeteta Evaluacija susreta. Po završetku susreta, provest će se pismena evaluacija radionice, te utvrditi daljnje potrebe polaznika.

Edukacija je besplatna! Zainteresirane molimo da nam pošalju popunjenu prijavnicu na mail:maja@svezanju.hr najkasnije do 31.3.2012.

Kontakt: Maja Boban, psiholog 091 333 78 34

Prilog: Prijavnica za edukaciju