Pogled iz drugog kuta – uvod

  1. Uvod
  2. Obrazloženje potreba
  3. Ciljevi
  4. Lokacija i program
  5. Učesnici i treneri
  6. Sadržaj rada i metode 

Poremećaj u ponašanju kod djece i mladih jedan je od mnogih problema sa kojima se suočavaju djeca, mladi, roditelji i stručnjaci koji im pokušavaju pomoći. Problem mladih sa poremećajem u ponašanju vrlo je kompleksan jer obuhvaća široko funkcioniranje pojedinca, odnosno mladi sa poremećajem u ponašanju su i ovisnici, kradu, napuštaju proces obrazovanja, sudjeluju u različitim kriminalnim ili rizičnim aktivnostima, promiskuitetno se ponašaju, u riziku su da zanemaruju ili zlostavljaju djecu ili supružnike. Postupci koji se obično primjenjuju prema mladima sa poremećajem u ponašanju poput institucionalizacije ponekad u još većoj mjeri otežavaju integraciju te populacije. Živeći u ustanovi  mladi ne razvijaju osnovne životne vještine  koje bi im omogućile da budu samostalni, da nađu stan, posao, zasnuju obitelj i sl. Često im sama činjenica da su bili u ustanovi otežava proces zapošljavanja a i smještajem u ustanovu možda su morali promijeniti zanimanje te su osposobljeni za zanimanje koje nije konkurentno na tržištu. Često mladi sa poremećajem u ponašanju nemaju adekvatnu obiteljsku podršku pa u trenu kada su suočeni sa samostalnim životom i kada uvide da nije lako brinuti se o sebi pribjegavaju različitim neprihvatljivim oblicima zarađivanja za život.

Danas se često razgovara o problemima ovisnosti, problemima, promiskuiteta, trgovine ljudima, kriminala i organiziraju se pojedinačne akcije za rješavanje svakog pojedinog problema. No, kako je problem poremećaja u ponašanju vrlo sveobuhvatan problem on zahtijeva i puno širi i sveobuhvatniji pristup. Nažalost problem mladih sa poremećajem u ponašanju nije toliko medijski eksponiran i ne dobiva onoliko pažnje koliko bi trebao.

Trening «PUP-pogled iz drugog kuta» okupiti će mlade stručnjake različitih profila (psiholozi, socijalni pedagozi, rehabilitatori, socijalni radnici, pedagozi) koji kroz vladine i nevladine organizacije rade sa mladima sa poremećajima u ponašanju. Tijekom treninga mladi će dobiti priliku diskutirati o problematici poremećaja u ponašanja sa aspekta zdravlja, interkulturalnosti, ljudskih prava te roda i spola. Prezentirati će se uspješni programi prevencije i tretmana djece i mladih sa poremećajem u ponašanju i razmijeniti će se pozitivna iskustva iz različitih zemalja. Sudionici će biti potaknuti i na razvoj zajedničkog internacionalnog sustava potpore mladima sa poremećajem u ponašanju.

Trening će činiti teorijski, iskustveni i reflektivni segmenti koji se isprepliću i omogućuju učesnicima usvajanje novih znanja i vještina, osvještavanje vlastitih stavova i ponašanja i  učenje na vlastitom iskustvu.

Sponzori treninga
Youth in Action program Europske komisije.
Hrvatska turistička zajednica
Turistička zajednica grada Zagreba

Izvješće internacionalnog treninga