Promocija publikacije OkvirKO

Udruga Igra, SOS Dječje selo Hrvatska i Dom za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi „Maestral“ su zahvaljujući podršci Ureda za ljudska prava i Ministarstva socijalne politike i mladih tijekom 2012 i 2013 provodili Projekt „OkvirKO“.

Osnovna svrha projekta je unapređenje stupnja socijalne uključenosti mladih koji su tijekom odrastanja bili uključeni u dječje/odgojne domove i udomiteljske obitelji. „OkvirKO“ je okupio radnu grupu od 18 stručnjaka koji kroz CZSS, obiteljske centre, domove za djecu, odgojne domove, udomiteljske obitelji i nevladine organizacije rade na pripremi mladih za izlazak iz skrbi i 3 mladih koji su izašli iz dječjeg/odgojnog doma i udomiteljske obitelji. U protekle dvije godine radna grupa kreirala je „Okvir za osnaživanje mladih koji su u procesu izlaska iz skrbi“ koji se temelji na aktivnoj participaciji mladih te pružanju  koordinirane i kontinuirane podrške mladima u posljednjoj godini života u skrbi i tijekom prve godine nakon izlaska iz skrbi. U procesu izrade konzultirali smo 79 stručnjaka, 53 mladih i 10 udomitelja kako bi završni materijal bio usklađen sa teorijom, praksom i potrebama korisnika.

Kao rezultat projekta kreirana je i tiskana publikacija: OkvirKO – priručnik za osnaživanje mladih u procesu izlaska iz alternativne skrbi. OkvirKO čine tri međusobno povezane publikacije i dvd sa film Okus skrbi:

Publikacija 1.: Zašto OkvirKO? – donosi pregled teorijskog i zakonodavnog okvira veznog za izlazak iz skrbi te prijedlog radne skupine o tome kako bi sustav izlaska iz skrbi u RH trebao izgledati.

Publikacija 2.: KAtalaog Kompetencija „KaKo“ – donosi prijedlog od 9 kompetencija, područja kroz koja se kompetencija razvijaju te prijedloga načina za razvoj istih

Publikacija 3.: JA ću ovako! – radna bilježnica za mlade – donosi radne listove koje mladi u procesu izlaska iz skrbi mogu ispunjavati.

Multimedijalni DVD: donosi pdf. Verziju svih publikacija, recenzije i film Okus skrbi u kojem   sadašnji i bivši korisnici alternativne skrbi govore o procesu izlaska iz skrbi.

Promocija publikacije održati će se 14.3.2014. u 10h u hotelu Westin u Zagrebu. Više informacija potražite ovdje.