UPSET Teatar kao mjesto nadilaženja predrasuda i diskriminacije

Organizator: Centar za kulturu Trešnjevka i Odjel za sociokulturne projekte

Sažetak:
Centar za kulturu Trešnjevka i Odjel za sociokulturne projekte će od ožujka do svibnja 2011. provoditi inovativni interdisciplinarni istraživački projekt “UPSET Teatar kao mjesto nadilaženja predrasuda i diskriminacije”.

UPSET teatar jest interdisciplinarno akcijsko istraživanje koje cilja, pomoću kombinacije znanstvenog istraživanja i dramskih radionica, ne samo steći uvid u stanje predrasuda i diskriminacije u Gradu Zagrebu, već i ponuditi znanstveno utemeljena rješenja svim akterima ovog društvenog problema – bili oni diskriminirane osobe, nediskriminirane ili pak dio zainteresirane javnosti, tj. publike.

Projekt će rezultirati kazališnim performansom – koji će, pod stručnim vodstvom, zajednički osmisliti diskriminirane i nediskriminirane osobe, te ga zatim izvesti publici u dvorani TNT – kao glasnikom ideja inkluzije, prihvaćanja, međusobnog poštovanja i suživota.

Projekt će proći slijedeće korake:
1) Istraživanje anketnim upitnikom i prijave za sudjelovanje na radionicama (ožujak-travanj: zaključno s 24.4.2011)
2) Uvodna tribina (29.4.2011) u zgradi Općine Trešnjevka
2) Intervju s sudionicima radionica (30.5. ili 1.5.2011) u Centru za kuturu Trešnjevka
2) Tri dramske radionice (2.5. do 8.5.2011) u kazališnoj dvorani TNT Centra za kulturu Trešnjevka
Svaka od radionica je posvećena jednom od tipova stigmi te će se održati od 2.5. do 8.5.2011.)
a. Fizičke stigme – posvećena osobama koje su stigmatizirane prema fizičkom invaliditetu

b. Karakterne stigme – posvećena osobama koje su stigmatizirane prema životnom stilu, karakternim razlikama ili problemima (npr. ovisnici o drogama ili alkoholu, osobe homoseksualne orijentacije itd.)
c. Plemenske stigme – posvećena osobama koje su stigmatizirane zbog svoje rasne, etničke ili religijske pripadnosti

3) Zajednički performans (8.5.2011.) kazalište TNT Centra za kulturu Trešnjevka
4) Završna tribina (14.5.2011) u Centru za kulturu Trešnjevka

Sudjelovanje na radionicama je besplatno i otvoreno svim osobama koje imaju 15 ili više godina.

U svakoj od radionica sudjelovati će i surađivati i diskriminirane i nediskriminirane osobe – dakle, ukoliko Vas zanima gluma, kazalište ili rad s osobama koje su marginalizirane ili diskriminirane – slobodno se prijavite.

Osobe koje su zainteresirane za sudjelovanje u dramsko-istraživačkim radionicama trebaju se prijaviti najkasnije do 24.4.2011. (klikom na link za prijavu)

Ukoliko niste zainteresirani za sudjelovanje na radionicama, barem ispunite kratku anketu – svaka informacija biti će nam dragocjena u razvoju znanstvenog pristupa nadilaženju predrasuda i diskriminacije

Prijavnicu za radionice, volontiranje na projektu ili samo ispunjavanje kratke ankete možete naći ovdje: https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dC1JVUppTFVCdi1vcDlkcHQwOEJUSlE6MQ

Podrobnije informacije o teorijskom pristupu projekta možete čuti na uvodnoj tribini 29.4.2011. u općini Trešnjevka ili pročitati u znanstvenom radu: http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=39353