Završni evaluacijski sastanak projekta ALEN

Udruga Igra  je od 26.-28.10.2012. u Tomislavovom domu na Sljemenu provela završni evaluacijski sastanak sa mladima uključenima u projekt Alen u kojem su mladi imali priliku razgovarati o svom iskustvu i dati  preporuke i smjernice za daljnje unapređenje projekta. Započeto je kreiranje brošure smjernica za vršnjake pomagače te izrada motivacijskog spota za mlade koji se spremaju za izlazak iz ustanova.

ALEN (Mreža za ulazak u život odraslih-osnaživanje i aktiviranje mladih osoba u nepovoljnim situacijama) je internacionalni projekt koji se provodi u 4 zemlje (Republika Mađarska, Republika Austrija, Republika Srbija i Republika Hrvatska) kako bi se poboljšao položaj mladih u nepovoljnim situacijama. U Hrvatskoj ga u partnerstvu provode Ministarstvo socijalne politike i mladih, Udruga Breza, Udruga Igra i Udruga Djeca prva. Projekt traje godinu dana i do sada je u njega uključeno dvadeset mladih osoba (10 vršnjaka pomagača i 10 mladih osoba korisnika)  s područja Zagreba i Osijeka. Projekt je podržan od strane Programa Europske unije za zapošljavanje i socijalnusolidarnost-PROGRESS (2007-2013).

ALEN u Hrvatskoj pruža podršku mladima koji izlaze iz dječjih ili odgojnih domova kako bi im se olakšao proces osamostaljivanja. Podršku im pružaju vršnjaci pomagači – mladi ljudi u dobi od 20 do 25 godina koji su tijekom odrastanja bili smješteni u dječje ili odgojne domove a sada samostalno brinu o sebi i žele svojim iskustvom pomoći drugima.

Vršnjaci pomagači pomažu mladima koji su tek izašli iz domova kako bi se oni što lakše snašli, što brže osamostalili i kako bi znali da u svemu tome nisu sami. Kroz druženje sa mladima razgovaraju o samostalnom životu, dijele svoja iskustva i bitne informacije, no  ponajviše, vršnjaci pomagači pomažu time što šalju poruke „Ti to možeš“ i „Nisi sam“. Da bi mogli obavljati svoju  ulogu vršnjaci pomagači su bili  uključeni u trening i kontinuirano  dobivaju podršku mentora.

Vršnjaci pomagači navode kako su ovim projektom ostvarili mogućnost pomoći drugoj osobi, započeli su nova prijateljstva, osjetili zadovoljstvo postignutim rezultatima i doživjeli nova iskustva. Mladi korisnici važnost projekta vide u dobivenoj pomoći, prijateljstvu, osnaživanju za nošenjem sa svakodnevnim životnim poteškoćama, pozitivnom vršnjačkom modelu te osjećaju da nisu sami.

Svi sudionici su istaknuli da žele da vršnaci nastave raditi sa mladima. Budućnost projekta mladi i udruge partneri vide u uspostavljanju mreže vršnjaka pomagača na razini cijele Hrvatske. Kao oblici unapređenja projekta predložili su:

–          Da mladi i vršnjaci pomagači promoviraju vršnjačku pomoć u ustanovama

–          Da na treningu vršnjaka pomagača i mentora ima više zajendičkih radionica

–          Da se organiziraju češći sastanci vršnjaka pomagača

–          Da se vršnjaciima pomagačima i mladima osiguraju sredstva za druženje (bonivi za telefon, troškovi putovanja na susrt sa vršnjakom, karte za kazalište, novac za kavu i sl)

–          Da se rad vršnjaka pomagača simbolično honorira

Posebno je istaknuta važnost unapređenja sustava socijalne skrbi koji brine o mladima u ustanovama i važnost senzibilizacije javnosti za prepreke sa kojima se mladi iz skrbi sureću. Mladi se nadaju da će vršnjaci nastviti raditi kako bi što veći broj mladih dobio poruku  da život može biti drugačiji.  Ukoliko želite poduprijeti vršnjake pomagače javite se u udrugu Igra i Breza.