Besplatna podrška u nošenju s anksioznim i depresivnim teškoćama

U sklopu inicijative pružamo sljedeće usluge:

Individualno savjetovanje od 5 susreta (ONLINE)
Psihoedukativni webinar na temu anksioznosti (ONLINE)
Brave Talk trening za studente (uživo u Zagrebu)

Za prijaviti se na individualno savjetovanje, molimo da se prijavite putem poveznice ili QR koda:

U nastavku ćemo Vam prikazati kako ide tijek usluge te više o ostalim aktivnostima koje pružamo unutar ove kampanje.

Individualno kratkoročno savjetovanje (Online)

Usluga besplatnog online savjetovanja je dostupna isključivo za punoljetne osobe koje borave ili prebivaju na području Republike Hrvatske. Savjetovatelj neće otkrivati identitet korisnika niti sadržaj susreta osim u slučaju saznanja o ponašanjima koja mogu biti opasna za samog korisnika ili druge ljude, što uključuje, ali nije ograničeno na, ponašanja (samo)ozljeđivanja, planiranja (samo)ubojstva ili zanemarivanja i zlostavljanja drugih osoba.

Besplatni psihoedukativni webinar

Besplatni trening za studente/ice

Tko smo mi?

Udruga Igra već četvrtu godinu za redom u suradnji s partnerima Maybelline New York provodi inicijativu Brave Together. Do sada je podršku zatražilo preko 900 osoba. Cilj inicijative je destigmatizirati traženje podrške, odnosno potaknuti brigu o mentalnom zdravlju te ohrabriti sve one koji se nose s anksioznim i/ili drugim poteškoćama mentalnog zdravlja, da potraže stručnu podršku.

Kroz svoje smo djelovanje zaključili da je potrebno širiti svijest o tome da je sasvim u redu i prihvatljivo tražiti stručnu pomoć unatoč tomu što nerijetko osjećamo pritisak da ne bismo trebali opterećivati druge sa svojim brigama i/ili da je traženje podrške znak slabosti. No, traženje podrške kada nam je ona potrebna uistinu nije znak slabosti, naprotiv može biti pokazatelj naše otpornosti, fleksibilnosti te znak resursa.

Zamislite da imate zubni kamenac ili zubobolju i da ste mišljenja da je odlazak stomatologu znak slabosti. Kao što smo navikli tražiti pomoć od stomatologa kad nas boli zub, želimo pridonijeti tomu da nam je prirodno tražiti podršku i u području mentalnog zdravlja, koje je podjednako važno za kvalitetan i ispunjen život. Zato želimo svima koji se osjećaju anksiozno i/ili depresivno poručiti da se ne moraju sami nositi sa svojim poteškoćama.

Većina usluga u sklopu inicijative provodi se online putem upravo kako bismo ih mogli omogućiti građanima diljem Hrvatske. Svjesni smo da je dostupnost navedenih usluga nedostatna u brojnim mjestima, stoga je naša želja omogućiti im pristup i svima onima koji se nalaze u manjim i ruralnim sredinama.

Anksioznost i depresija

Anksioznost
Jeste li ikada osjetili kako vam ubrzano kuca srce, iako mirno sjedite i gledate film? Da vam se znoje dlanovi čak i kad je hladno, vrti vam se u glavi, suha su vam usta, obuzima vas mučnina? Osjećate li pritisak u grudima i kao da ne možete duboko udahnuti? Možda vas bole mišići, drhte vam ruke ili se nikako ne možete opustiti?
Sve ovo su simptomi anksioznosti. Što je točno anksioznost, kako je prepoznati, a kako si pomoći da suživot s njome bude lakša, svakako pogledajte u našem filmiću!

Depresija
Tijekom života sigurno smo više puta za sebe rekli da smo depresivni ili smo “u depri” . Pri tome se često misli na neraspoloženost, tugu, gubitak volje, gubitak interesa i slično. Vjerojatno je takvo emocionalno raspoloženje trajalo neko vrijeme i poslije se ponovno sve vratilo u “normalu” bez nekih većih utjecaja na naše uobičajeno svakodnevno funkcioniranje.

No, što ako se to ne dogodi? Što ako se počnemo osjećati sve lošije, a ne razumijemo što nam se događa? Radi li se o nečem ozbiljnijem? Više o tome svakako pogledajte u filmiću.