1. Međunarodna konferencija SPUH-a: “Istine o psihoterapiji”

Što: 1. Međunarodna konferencija SPUH-a: “Istine o psihoterapiji”

Kada: 29. i 30. listopada 2011.,

Gdje: hotel Panorama, Zagreb

Sadržaj: Položaj psihoterapijske profesije kao i onih koji se njome bave u Hrvatskoj još uvijek nije reguliran zakonskim okvirima što otvara brojna pitanja u struci. Tko se može, a tko ne može baviti ovom profesijom, kakva je izobrazba potrebna za pružanje psihoterapijskih usluga, što je to psihoterapija uopće – liječenje ili tretman – samo su neka od pitanja na koja Savez psihoterapijskih udruga Hrvatske 1. međunarodnom konferencijom “Istine o psihoterapiji” želi ukazati i pridonijeti njihovom rješavanju.

Konferencija se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi 29. i 30. listopada u zagrebačkom hotelu Panorama.

Na konferenciji vas , između ostalih, očekuju Jadran Morović, predsjednik SPUH-a, Irena Bezić, tajnica SPUH-a, Alfred Pritz, glavni tajnik European Association for Psychotherapy, Milena Karlinska-Nehrebecka, dopredsjednica Polish Federation for Psychotherapy, Milena Vidmar, predsjednica Slovenska krovna zveza za psihoterapijo, Tom Warnecke, dopredsjednik United Kingdom Council for Psychotherapy  te brojni domaći psihoterapeuti. Izdvajamo što vam neki od njih poručuju:

“Konferencija će biti izvrsna prilika da se povede kampanja za uređenje statusa psihoterapije u Hrvatskoj i promicanje suvremenih psihoterapeutskih standarda unutar psihoterapijske prakse, ali i obrazovanja. Ovaj će skup omogućiti da se ukaže i  raspravi o dvije glavne prepreke koje sprečavaju pojedinca da potraži pomoć i podršku uslijed suočavanja s emocionalnim i mentalnim problemima: pristup psihoterapijskoj usluzi i problem stigme vezane uz istu.” (Tom Warnecke, dopredsjednik United Kingdom Council for Psychotherapy)

“Psihoterapija je još uvijek u širim društvenim okvirima nejasan  i pogrešno interpretiran pojam. Konferencija, s jedne strane osigurava jasan javni prostor za dijalog o važnosti reguliranja psihoterapijske profesije u zakonskim okvirima, razjašnjava pojam psihoterapije i  nužnost zastupanja visokih kriterija edukacije psihoterapeuta, a s druge je strane izuzetna prilika za učenje, razmjenu iskustva, te informiranje o psihoterapijskim pravcima koji mogu svakom pojedincu pomoći u rješavanju svakodnevnih životnih problema” (Velimir Dugandžić, predsjednik Društva gestalt i integrativnih psihoterapeuta Hrvatske)

U okviru stručnog programa prvog dana konferencije, domaći i strani stručnjaci raspravljat će o stanju i trendovima psihoterapije kroz nekoliko tematskih cjelina:

• Status psihoterapije u Hrvatskoj,
  • Psihoterapija u Europi i regiji – zakonska regulativa i važnost Europskog certifikata iz psihoterapije,
  • Zakon o psihoterapiji i statusu psihoterapeuta u Hrvatskoj,
  • Budućnost psihoterapije u Hrvatskoj,
  • Samopoimanje i identitet psihoterapeuta.

Tijekom drugog dana konferencije, u okviru popularnog, psihoterapijskog foruma – razgovorom do rješenja – moći ćete, pod stručnim vodstvom uglednih hrvatskih psihoterapeuta, sudjelovati u nizu interaktivnih predavanja i radionica poput:

• Kako vam psihoterapija može pomoći kad imate probleme u odnosu sa sobom i drugim ljudima (privatno, na poslu)
  • Kako vam psihoterapija može pomoći kad imate problema u obitelji i partnerskim odnosima
  • Unutarnji kritičar – savjeti za miran suživot
  • Kako djeca pomažu roditeljima da odrastu
  • Psihoterapija kroz pokret i ples

Saznajte sve što ste željeli znati o psihoterapiji, a niste imali prilike pitati i pridružite nam se na 1. međunarodnoj konferenciji Saveza psihoterapijskih udruga Hrvatske, a detaljne informacije o programu i konferenciji potražite na www.savez-spuh.hr.

Konferencija je prijavljena za bodovanje Hrvatskoj psihološkoj komori i Hrvatskoj liječničkoj komori.