PJR Akademija o uspješnoj provedbi EU projekata

PJR tim vas poziva 11-15. lipnja 2012. na pohađanje programa stručnog seminara: PJR Akademija o uspješnoj provedbi EU projekata; u Zagrebu.

Poznata je činjenica da priprema projektnih prijedloga bez prethodnog znanja o pravilima iz provedbe vodi u uobičajene pogreške, glavobolje i izgledno u gubitak dijela dobivenih sredstava. Upravo je iz tog razloga prosječna stopa iskorištenosti ugovorenih bespovratnih sredstava oko 80%. Cilj ovog programa seminara je pomoći Vam da tu stopu približite na željenih 100%. Projekt treba početi razrađivati tek nakon što naučite osnove provedbe projekata. Slanje projekta na EU natječaj bez poznavanja pravila i caka iz provedbe je kao izlazak na ispit vožnje bez da ste ikad vidjeli cestu i prometne znakove.

Tim PJR-a sačinjavaju stručnjaci koji su sudjelovali u uspostavi sustava fondova u Hrvatskoj i na svojim su leđima prošli, iznijeli, odobrili, izradili, proveli stotine EU projekata. Naša je motivacija dati Vam najbolje naučene lekcije i savjete iz godina rada na EU projektima, odnosno demistificirati Vam najteža područja upravljanja EU projektima.

Program je osmišljen nakon 7 godina osobnog iskustva i promatranja razloga za neuspjeh projekata. Upravo na temeljima evidentiranih pogrešaka, razloga propasti, nepravilnosti i dokazano najvećih izazova iz provedbe projekata identificirali smo da za uspješnu pripremu projektnog prijedloga te u provedbi EU projekata trebasavladati sljedeća područja:

–          Planiranje aktivnosti, vremena i troškova

–          Tumačenje prava i obveza iz općih uvjeta grant ugovora

–          Upravljanje partnerskim odnosima i internim ljudiskim resursima uključenih u projekt

–          Upravljanje trošenjem proračuna i tijekom sredstava

–          Upravljanje promjenama u projektu i proračunu

–          EU javna nabava (razlog br.1 za povrate sredstava).

Ujedno smo Vam predstavili teme seminara koji traje 40h. No jednako bitno kao teme su i metode rada. Logika rada na programu je sljedeća:

–          Za sve koji se do sada jesu ili nisu susreli s EU projektima, pripremili smo ogledni primjerak EU projekta na hrvatskom jeziku kojeg šaljemo kao dio pre-reading materijala. Projekt je potrebno obavezno pročitati prije dolaska na Akademiju, zajedno uz predložak ugovora o bespovratnim sredstvima i nekolicinom stručnih članaka koji polaznike pripremaju za uspješno pohađanje programa.

–          Primjer smo složili kao odgovor na stvarni EU natječaj iz 2011.g. s ciljem primjera uspješne konsolidacije projektnog partnerstva između različitih pravnih subjekata – tvrtke, škole i nevladine udruge.

–          Tom projektu onda u provedbi (inspirirani istinitim pričama iz različitih projekata) simuliramo situacije i probleme na koje projekt nailazi tijekom životnog ciklusa. Polaznici su raspoređeni u manje timove koji zajedno u sinergiji dolaze do rješenja problema, a u uvjetima debate sukobljavamo različite argumente (uz igru uloga).

–          Program ne koristi niti 1 slajd powerpoint prezentacije, riječ je o 100% praktičnom načinu rada.

–          Kako bi se voditelji projekata osamostalili u svom radu u upravljanju projektima, na Akademiji pojašnjavamo i dajemo korisne alate (npr.

excel tablicu detaljnog plana provedbe aktivnosti projekta s outputima i osobama koje su zadužene za pojedini zadatak, tablicu izračuna tijeka sredstava koja računa kad će projekt ostati bez avansnih EU sredstava i sl.)

–          Ovo petodnevno druženje služi također i kao platforma za razmjenu iskustava koja se nakon završetka programa nastavlja na druženjima PJR KLUB-a (stručna izlaganja i panel diskusije).

Ovaj program trebaju proći svi koji žele:

–          dati šansu svom EU projektu da bude izvediv i uspješno proveden

–          steći sveobuhvatno znanje o pravilnoj i uspješnoj provedbi EU projekata

–          imati priliku učiti i razmjenjivati iskustva s iskusnim stručnjacima u ovom području i kolegama korisnicima sredstava

–          dobiti primjer napisanog EU projekta te sve bitne i popularno najteže dijelove dokumentacije iz provedbe i alate za provedbu projekata

–          ući u klub izvrsnih voditelja EU projekata.

Prijave na program moguće su do 4. lipnja 2012., a vrše se slanjem popunjene prijavnice iz priloga na info@pjr.hr. Cijena programa je 5.500+PDV, a u slučaju da dvije osobe dolaze iz iste organizacije, ili da je polaznik u statusu nezaposlene osobe, odobravamo stipendiju od 20%.

Za bilo koja specifična pitanja, budite slobodni poslati nam upit na navedeni email. U prilogu su program rada , brošura i prijavni obrazac.

Više na www.pjr.hr