Klub mladih

Klub mladih je kao ideja nastala iz glava nekoliko mladih ljudi koji su izašli iz sustava skrbi, iz SOS dječjeg Sela Hrvatska i udomiteljskih obitelji. Ideja se rodila zbog velikih problema na koje su ti mladi ljudi naišli u pokušaju da se osamostale, nađu posao, iznajme stan, ili da nastave sa školovanjem nakon što su već izašli iz sustava skrbi. Dosad su se zaštitu prava mladih koji izlaze iz nekog oblika skrbi uvijek brinuli neki odrasli, stručnjaci iz domova ili nevladinih udruga. Ovo je prilika da se mladi aktivno uključe u zaštitu svojih prava, i da ukažu na probleme s kojima se suočavaju kad se pokušavaju osamostaliti onako kako oni to vide. Mladi imaju jedinstveni pogled na svoje probleme i svojim iskustvom mogu doprinijeti uvođenju nekih usluga i vrsta pomoći i podrške koji zasad ne postoje u Hrvatskoj, ili postoje ali se loše provode. Isto tako mogu se međusobno podržavati svojim iskustvom i dobrim primjerima.

Što radimo:

• Sastajemo se jednom mjesečno, ili jednom u mjesec i pol dana, mjesto sastanka dogovaramo zajedno
  • Dogovaramo se kako radimo: na koji način ćemo raditi, na koji način ćemo razmjenjivati informacije i ostati u konaktu (mail, telefon, facebook)
  • Dogovaramo teme koje su najbitnije za mlade koji se pripremaju za samostalan život
  • Po potrebi pokrećemo facebook grupu Kluba mladih, na koju možemo stavljati ono što dogovaramo na našim susretima, pa se s komentarima mogu uključiti i drugi mladi koji nisu direktno uključeni u Klub
  • Prolazimo kroz dokumente u kojima su opisane usluge koje se pružaju mladima koji se pripremaju za samostalan život – usluge HZZ-a, Centra za soc. Skrb, gradova,općina, županija, nevladinih udruga
  • Utvrđujemo što nedostaje od usluga i podrške mladima (stipendije, stanovanje, daljnje školovanje, pomoć kod zapošljavanja…)
  • Sastavljamo prijedloge usluga koje nedostaju ili koje nisu dostupne mladima iz sustava skrbi
  • Prijedloge predlažemo ljudima koji odlučuju na razini gradova i županija na zajedničkom sastanku

Kako radimo:

• Svi aktivno sudjelujemo prema svojim mogućnostima
  • Međusobno se poštujemo, pomažemo i podržavamo
  • Radimo u ugodnoj i neformalnoj atmosferi
  • Dijelimo dobra iskustva koja mogu pomoći drugima koji ulaze u samostalan život

Tko nam pomaže:

SOS Dječje Selo Hrvatska : Krešimir Makvić, zagovaratelj dječjih prava

Udruga Igra: Sunčana Kusturin, voditeljica programa Kontakt

Prijave:

Prijaviti se možete tako da ispunite ovaj on-line upitnik

Rok za prijave je 15.3.2012.

Za više informacija pitajte Krešu na: 099 80 82 478 ili kresimir.makvic@sos-dsh.hr